Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Zpevněte své tělo na gymnastickém míči

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Email
 • RSS

Gymnastický míč je již od svého vzniku považován za jednu z nejlepších pomůcek nejen pro cvičení, ale především pro různé rehabilitace. Jeho struktura je prostá, pouhý vzduch obalený elastickým materiálem, tyto vlastnosti jsou ovšem nedocenitelné.

Princip

Míč je měkký a vratký. U pevných židlí a podložek se tělo uvolňuje, míč působí zcela opačně, pevnou oporou je zde samotné tělo, které se musí zpevňovat a být pevnou oporou pro míč. Při každém cviku, či pohybu na míči, se zapojují různé svaly na celém těle k tomu, aby vyrovnali nerovnováhu a stabilitu.

 

Cvičení s gymnastickým míčem

Na gymnastickém míči lze provádět celou řadu cviků, jedná se o skvělou pomůcku pro lidi, kteří se cvičením začínají. Míč jim bude oporou, která jim celou řadu cviků zjednoduší. Cviků na míči existují desítky a lze si vymyslet i vlastní. Lze využít mnoha instruktáží, my si ukážeme několik základních cviků, se kterými lze začít.

Posilování břicha:

 • 6Základním cvikem je zvedání horní části trupu. Uživatel by měl ležet na míči a nohama se dotýkat země. Čím bude míč dále od trupu, tím bude cvičení těžší. Následně je možné trup zvedat buď v náznaku, nebo v celém úhlu. Ruce lze mít podél těla, pro těžší variantu je vhodné ruce sepnout za zátylkem a přitahovat se směrem ke kolenům.
 • Doporučeným cvikem je rotace, tedy cvik, u kterého dochází k vytáčení trupu do stran. Základní polohou je opět leh, ovšem při shybech půjde o maximální rotaci do levé a pravé strany.
 • Most na míči. Dejte tělo do polohy, jako kdybyste chtěli udělat kliky, ovšem pod nohy umístěte míč a namísto kliků přitahujte kolena k hrudi tak, aby se se nohy pohybovali po míči, jedná se o velmi účinný cvik.

Posilování zad:

 • 4Opět je zde základní poloha, která by měla spočívat v tom, že budete na míči ležet, míč budete mít pod břichem a nohama se budete dotýkat země. Následně je ideální si pod čelo vypodložit ruce a zvedat horní část těla tak, aby se záda dostala do propnutí. To samé lze provádět i rotací a vytáčet tělo do stran.

Posilování prsních a ramenních svalů:

 • Pro posilování prsních a ramenních svalů se dostanete do polohy pro provedení kliku, nohy si podložte míčem a provádějte kliky. Jejich náročnost lze snížit tak, že si míč posunete blíže k trupu.

 2

Sezení na míči

Na míči lze posilovat i s minimální námahou a to při sezení. Míč je dokonalou terapeutickou pomůckou, kterou využívají nejen uživatelé se skoliózou, ale každý, kdo tráví mnoho času sezením. Sezení na míči se často označuje jako aktivní sezení.

Na míči je doporučené sedět maximálně 1-2 hodiny denně a to tak, že si sednete, abyste měli uši, kyčle a ramena v jedné rovině. Míč by měl být natolik nafouknutý, abyste měli nohy v pravém úhlu. Na míči se neuvolňujte, princip spočívá v tom, že tělo vyrovná nerovnost míče, tak, že zpevní celý trup.

 

Jak míč vybrat

1Gymnastické míče se obvykle nevybírají podle toho, jaký se vám nejvíce líbí, ale podle vaší výšky. Pokud vám vyhovuje jiná velikost, tak může být váš výběr individuální. To samé platí i o materiálu, zatímco běžné gymnastické míče nejsou drahé, tak tvrzené varianty, odolné proti prasknutí, jsou o poznání dražší. Nyní již k výběru podle výšky, míče se označují podle svého průměru:

 

 • průměr 30 cm – výška do 120 cm
 • průměr 45 cm – výška do 150 cm
 • průměr 55 cm – je do 160 cm
 • průměr 65 cm – výška je do 170 cm
 • průměr 75 cm – výška je do 180 cm
 • průměr 85 cm – výška je nad 190 cm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*