Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Zónová dieta

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Zónová dieta se vymyká všem dosavadním známým dietám. Především tím, že není nijak časově omezena, nejedná se o žádnou drastickou dietu, úbytek na váze je rychlý a není spojen s tzv. jo-jo efektem. Při zónové dietě se jídlo prostě stává součástí životního stylu. Podstatou zónové diety je moderní způsob stravování fungující na jednoduchém principu.

2

Je to pečlivě procentruelně rozdělený poměr živin, který je třeba poctivě dodržovat. Konkrétně to znamená 40% sacharidů, 30% tuků a 30% bílkovin. Pokud budete tento poměr dodržovat, můžete se dočkat očekávaného efektu během několika týdnů. Jasná pravidla této diety si musíte osvojit, aby se stala naprosto přirozeným způsobem stravování.

Pravidla

1Pravidla spočívají v pravidelné konzumaci jídla 5x, maximálně 6x za den. Přitom je třeba dodržovat i pitný režim, což konkrétně znamená vypití minimálně dvou litrů tekutin denně.

Snídat byste měli maximálně hodinu po probuzení a ihned dodržovat zastoupení sacharidů, tuků a bílkovin. Při zónové dietě musíte ze svého jídelníčku vyloučit některé potraviny, zejména s vysokým glykemickým indexem. Nejvíce se to týká bílého pečiva, rafinovaného cukru, ale i medu, rýže, smetany, másla nebo klasických těstovin. Naopak se doporučuje jíst bílé maso, ryby a další dary moře, olivový olej, ořechy a nízkotučné mléčné výrobky.

Příklad jídelníčku

1. den

Snídaně: nízkotučný jogurt a jablko

Svačina: syrová zelenina

Oběd: ryba nebo jiné dary moře s čerstvou zeleninou

Svačina: nízkotučný mléčný výrobek

Večeře: kuřecí plátek na přírodní způsob

2. den

Snídaně: jablečný džus, nízkotučný tvaroh, jahody

Svačina: celozrnný chléb a libová šunka

Oběd: rajčatový salát se sýrem a natural rýží

Svačina: pomeranče

Večeře: fazolové lusky s nízkotučným sýrem

3. den

Snídaně: ovesné vločky s tvarohem

Svačina: jahody nebo nektarinka

Oběd: sojové karbanátky s okurkovým salátem

Svačina: čerstvá zelenina

Večeře: salát Caprese

Smysl a účel

Podle výzkumů jsou největším důvodem obezity sacharidy. Proto byla zónová dieta založena na zařazení zvýšeného množství bílkovin na úkor sacharidů. Omezením příjmu sacharidů se totiž tělo donutí čerpat energii pro svou potřebu z bílkovin a tuků. Tím se dostane tělo do tzv. zóny, ve které je v nejlepší formě v závislosti na genetické výbavě každého jedince. Od toho vznikl název zónová dieta.

4


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*