Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Švihadlo neodkládejte daleko

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Švihadlo se už odnepaměti řadí mezi jedny z nejlepších cvičebních pomůcek a je využíváno všemi sportovci, od boxerů až po atlety, kulturisty a ostatní. Jak může i vám pomoci v domácím cvičení? Švihadlo není pouze pomůckou dětí, ale sportovců a pokud aktivně sportujete, tak by nemělo chybět ani ve vaší výbavě.

Jak nám švihadlo pomáhá?

V první řadě se jedná o pomůcku k rychlému zahřátí před cvičením. Ať už provozujete jakýkoliv sport, tak je ideální se nejprve zahřát a dostatečně prokrvit svalstvo, švihadlo je za tímto účelem využíváno u všech sportů.

Partie

Hlavní zatěžovanou partií jsou zde lýtka, bérce a následně zadní část stehen. Aktivně se ovšem účastní i svalové partie celého těla, od ramenních svalů, předloktí, až po svaly vašeho trupu.

Fyzická kondice

Díky švihadlu lze nejlépe pozorovat vlastní fyzickou kondici a to právě počtem přeskoků a frekvencí skákání. Skákání skvěle působí na kardiovaskulární systém lepší prokrvení. Již po krátké lze pozorovat zlepšení kondice.

Zpevnění

Pokud hubnete, tak byste švihadlo neměli nikdy odkládat daleko, jelikož s ním lze snadno dosáhnout rychlého spalování a zpevnění v oblasti stehen a hýždí. Obzvláště pokud trpíte celulitidou, tak je švihadlo ideální pomůckou.

 

 

Jak přes švihadlo skákat?

1Pokud skáčete poprvé, tak vždy dbejte na to, abyste měli při skákání tělo v jedné rovině, vyvarujte se nahrbených zad a nechte pracovat především nohy a ruce. Pokud vás délka švihadla nutí se hrbit, tak si pořiďte natolik dlouhé švihadlo, které vás k tomu nutit nebude. Ideální délku švihadle poznáte tak, že ho uchopíte do rukou, stoupnete si na jeho střed a rovně se postavíte. Následně když pokrčíte paže, tak by konce švihadla měli dosahovat mírně nad pas. Kratší švihadlo se vám bude zasekávat o chodidla, delší zase o zem.

 

Standardní skákání: soustřeďte se na rovné držení těla, při přeskakování držte tělo rovně a od země odlepujte pouze špičky.

Kombinované skákání: zapojíte při něm více svalů. Při tomto skákání kombinujte skákání po pravé a levé noze, skákání v chůzi, dvojskoky, zvedání kolen, zakopávání a další obměny, které vám samotné skákání zpestří a ztíží.

Strečink: stejně tak jako u jakéhokoliv aktivity, tak ani u švihadla nezapomínejte na strečink a to především na protažení lýtkových a stehenních svalů.

 

Druhy švihadel

2Švihadel existuje celá řada a rozdělení by se nemělo orientovat tolik podle materiálu, jako spíše podle použití švihadel. Jako švihadlo lze použít mnoho improvizovaných věcí, ale dbejte na to, aby standardní švihadlo mělo madla, za které ho budete držet. To platí především u švihadel, které jsou z nylonu a bužírky.

Slabá švihadla: taková švihadla jsou vhodná především pro zlepšení fyzické kondice. Díky nim lze snadno provádět dvojskoky, vajíčka aj. Dochází k mnohem rychlejšímu rozehřátí, jelikož je frekvence skákání podstatně vyšší, díky menší hmotnosti švihadla. Bužírka by se měla protáčet v samotných madlech, aby se nemotala.

Silná švihadla: zpravidla mají strukturu provazu, perfektně si s nimi procvičíte nejen spodní část těla, ale také paže, které jsou znatelně více namáhány a při skákání brzy pocítíte tah v ramenou.

Ostatní: známe dlouhá švihadla, ta jsou zpravidla určena pro skákání v třech a více lidech. Pokud vám dělá problém počítání přeskoků, tak jsou na trhu k dispozici i švihadla s digitálním počítáním.

 4

 

Rope skipping

Rope skiping není pouze přeložený výraz, ale jedná se o oficiální označení aktivity, či spíše sportu, který se rozšířil po celém světě. Dokonce i v České republice každý den vzniká mnoho nových kurzů, kde se účastníci naučí se švihadlem provádět nejrůznější kousky, tedy nejen skákání, ale i triky akrobatického charakteru. Využití švihadla je rázem zábavnější, jelikož cvičíte ve skupinách a často se využívá dlouhého švihadla pro dva a více lidí.

Pravidelné lekce rope skippingu mají často prvky společné s aerobikem a tak je lze skvěle využít i jako taneční zábavu se zdravým pohybem a hubnutím.

3


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*