Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Strečink svalstva II.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Minule jsme se blíže zaměřili na jednotlivé partie od trupu nahoru. Řekli jsme si, jak může docházet ke zkracování svalstva, jaké může mít tento jev následky u každé z partií a prozradili jsme si také jak svaly správně protahovat a procvičovat. Dnes se podíváme v podstatě na poslední z partií, která je ovšem jedna z nejdůležitějších a celý náš seriál o strečinku si shrneme.

Pokud jsme zde mluvili o protahování jednotlivých partií těla, určitě bychom neměli zapomínat ani na protažení svalstva na vašich nohou. Toto svalstvo je nutné protahovat opravdu pečlivě a pořádně. Zranění způsobená nedostatečným rozehřátím a protažením svalů se velmi špatně hojí, omezují naší mobilitu a jsou velmi bolestivá.

Static-Seated-Hamstring-Stretch

Nohy bychom si měli protahovat, ať už jdeme jen tak na procházku, jdeme si zaběhat, nebo jdeme posilovat. Většina lidí má své nohy tzv. zkrácené díky častému sezení, kdy jsou nohy ohnuté a svalstvo v nich tuhne. Zde se nejčastěji setkáváme s problémem zkráceného hamstingu, která nám neumožňuje plně vypnout nohu v koleni. Druhou problematickou partií je zkrácené lýtkové svalstvo, při kterém hrozí jeho natržení a ohrožena je i achillova šlacha.

single-leg-stretch-wide

Kompletně má zkrácení tohoto svalstva také vliv na špatné postavení těla a pánve, což se projevuje bolestmi zad. Osoby se zkráceným svalstvem na nohou nemůže efektivně běhat, chodit či provádět některé posilovací cviky, jako například dřep či výpad. A jako poslední je častá nevyváženost kolene a kotníků, což má za následek špatnou polohu při dopadu či došlapu a větší náchylnost ke zranění.

overhead-tricep-stretch

Existuje velká spousta cviků jak nohy protahovat, od překážkových sedů, po sedů s nataženýma nohama před sebou, chůzí, během až po dřepy, zakopávání, pánevní most či výpony. Tyto viky je vhodné provádět každý den, protože nohy jsou v zápřahu neustále.

triathlon-running

Radou na závěr je určitě nepodceňovat strečink jako takový. I během dnů, které necvičíte, byste jej měli zapojit a svalstvo alespoň trochu protáhnout a zahřát. Velmi důležité je také myslet na postavení svého těle během každodenních aktivit ať už vaříte, nebo pracujete. Důležité je mít vždy správné držení těla, čímž také svalstvo posilujete a narovnáváte se. Uvědomte si, kolik minutek vám protažení zabere a kolik času mu věnujete. Uvidíte, že až jej do svého cvičení zařadíte, projeví se to na vaší postavě, ale i pocitu, flexibilitě a pohyblivosti. Proto se zkuste opravdu poctivě alespoň měsíc dennodenně protahovat. I maličkosti mohou způsobit velké změny.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*