Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Strečink svalstva I.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Minule jsme si vysvětlili, proč je strečink tak důležitý, jak se máme protahovat a čeho chceme protahováním docílit. Víme již, že jsou dva způsoby, jak aktivovat naše svalstvo a ulevit mu po šoku způsobeném cvičením. Dnes se zaměříme na jednotlivé svalové partie.
Pokud se občas zaměříte nejen u osob, které se pohybu nevěnují, ale i lidem, kteří pravidelně chodí například od posilovny, na jejich tělo, můžete si všimnout, že mnoho lidí má tělo dysbalanocované. To znamená ohnutá záda, svislá ramena, propadlý hrudník, postavení nakřivo. To všechno může být způsobeno zkráceným svalstvem, které vzniká při neaktivitě, popřípadě po stereotypním cvičení, bez strečinku. My si nyní řekneme, které svaly jak protahovat, abychom se těchto dysbalancí zbavily. Budeme postupně procházet celé tělo a zaměříme se především na ty partie, které na zkrácení trpí nejvíce a to hlavně sedavou prací či stereotypním tréninkem.

Hlava a krk
Pokud máme zkrácené svalstvo v oblasti krku a hlavy, můžeme očekávat bolesti krční páteře, její vychylování a bolesti hlavy. Tyto partie bychom měli protahovat velice opatrně. Jejich zkrácení se projevuje vysunutou bradou před hrudní koš, zakloněnou hlavou, která je navíc i nadměrně zakloněná. Na protažení těchto svalů je vhodné zvedání či krčení ramen se zátěží, mrtvý tah, přítahy zátěže, veslování.

neck-stretches

Ramena a hrudník

Zkrácení svalstva v těchto partií s sebou přináší sníženou mobilitu v ramenou, omezení rozsahu procvičování prsního svalstva i zad a zhoršené možnosti dýchání doprovázené sníženou kapacitou plic. Mimo špatné a stereotypní posilování si tento stav navodíme také špatným dýcháním, hrbením, sezením se zavřeným hrudníkem či častý pobyt v chladu. Pro rozpohybování těchto partií jsou vhodné cviky, jako je krčení ramen se zátěží, benchpress, kliky, tlaky či přítahy k hrazdě.

582_2

Bedra, pánev, břicho
Zkrácení těchto partií se projevuje vypouklým břichem, které je doprovázeno bolestivostí, špatnou chůzí a její zhoršenou efektivitou, zhoršené běhání, kdy nemůžeme pořádně natáhnout nohu a nemožnost správného posílení hýždí. Zkrácení těchto partií je opět časté při sedavé práci a minimu pohybové aktivity. Tělo není schopno správného držení, což se projevuje i na namáhání dalších svalových partií. Tyto svaly protáhneme mrtvým tahem, zkracovačkami, hyperextenzí a všemi cviky na břišní svalstvo. Vhodné je také zařadit přednožování a zdvih dolních končetin v závěsu.

thin-stomach-stretching-art


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*