Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Sport a kyselina mléčná

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Pro pochopení této souvislosti bude nejprve dobré vysvětlit, co to je vlastně kyselina mléčná. Jedná se o organickou látku vznikající při rozkladu glukózy ve svalech. V klidových podmínkách se kyselina mléčná, nebo také klidový laktát tvoří v malém množství a transportuje se do jater, kde se přeměňuje opět v glukózu. Při zvýšené tělesné námaze je glukóza hlavním zdrojem energie pro namáhané svaly a tvoří se větší množství kyseliny mléčné.

lactic-acid2Pokud se nestíhá odvádět ze svalů, vznikají z ní krystalky, které způsobují únavu, bolest až křeče. V případě nadměrné námahy dochází ke spalování glukózy ve svalech, což se projevuje bolestí svalů při pohybu. Proto je při sportu, ale i při namáhavé práci důležitý odpočinek, během kterého dochází k postupnému odplavování laktátu ze svalů a snižování únavy.

Pro sportovce je však důležité, nezačít s odpočinkem ihned po závodě nebo namáhavém tréninku, ale raději podpořit krevní oběh mírným pohybem nebo i masáží, která má vliv na lepší prokrvení svalů. Proto je vhodné mírné vyklusávání, chůze, plavání, nebo šlapání na rotopedu.
lactic-acidKyselina mléčná se nejvíce hromadí ve velkých svalových skupinách. Například stehenní sval je nejobjemnější a má nejvíce svalových vláken, ve kterých se hromadí kyselina mléčná. Aby se mohla ze svalu rychleji odplavovat, je dobré na konec tréninku zaměřeného na nohy nebo bezprostředně po závodě, provádět krátkou a lehkou projížďku na rotopedu. Stejně tak mohou pomáhat i protahovací cviky. Na rychlosti odplavování kyseliny mléčné ze svalů závisí i počátek regenerace svalů.

Do regenerace svalů lze tedy počítat i odplavování kyseliny mléčné. U aktivních sportovců vyvolává fyzická zátěž v závislosti na své délce a intenzitě určitou odezvu v jejich metabolismu. Podle typu zátěže se rozeznává zatížení aerobní, aerobně-anaerobní nebo převážně anaerobní. Čím intenzivnější a delší zatížení, tím je vyšší produkce laktátu, který je kyselé povahy. Proto se hovoří o zakyselení organismu. Subjektivně se tento jev pociťuje jako bolest ve svalech, což vede ke snižování výkonu, ztuhlosti svalstva, zhoršení techniky výkonu atd. Hodnota laktátu je tedy odezvou organismu na zatížení.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*