Prsní svalstvo
Prsní svalstvo tvoří jednu ze základních částí vnitřního svalstva trupu. Jeho objem patří k proporčně nejdůležitějším, a hlavně nejestetičtějším svalovým partiím na našem těle. Je tedy nutné, abychom řádně pracovali i na objemu této svalové partie, což však pro některé může představovat problém.
Při jakémkoliv procvičování prsního svalstva je důležité dbát na techniku vykonávaného cviku. Ten bychom měli provádět tak, aby se zapojovali opravdu pouze prsní svaly a nikoliv úpony, paže či zádové svalstvo. Další velmi důležitou věcí u prsního svalstva je stanovit si takové cíle, které budou pro růst objemu této partie nejideálnější. Zapomeňte na nakládání maximálních vah, které se budou pozitivně podepisovat na stavu vašeho ega. Prsní svalstvo je potřeba procvičovat v jeho plném hybném rozsahu a to není s maximální vahou nikdy úplně možné, zvláště pak pokud jste začátečník.
Kliky
Způsobů jak doma efektivně procvičit tuto partii existuje hned několik. Tím prvním je provádění toho nejúplnějšího základu, a to kliku s rukama na šíři ramen. Při kliku bychom měli mít tělo ve vodorovné poloze. Velký důraz klademe především na rovnost zad a pevné držení hýždí a nohou ve stejné přímce jako záda. Klik můžeme provádět buď velmi pomalým pohybem až dolů, dokud se nebude špička nosu dotýkat země a stejně tak pomalu nahoru, anebo pomalu dolů a pak výbušně rychle nahoru. Nezapomínejte, že je u klidu důležité správné dýchání. Nádech při výkonu, výdej při odpočinku. Klikem procvičíte kompletně celý prsní sval.
Taky s jednoručkami
Jedná se o obdobu populárního bench-pressu, kterou však zvládnete i v domácích podmínkách. Potřebovat budete jen dvě činky či jinou zátěž a polohovací lavici. Výchozí pozice je úchop obou činek najednou v rukách držení jich co nejblíže hrudníku. Postupně je tlačíme od těla, dokud nejsou ruce propnuté. Ohýbáním loktů pak činky zase vracíme na úroveň prsou, případně lehce pod ně, jak nám dovolí. Výhodou polohovatelné lavice je to, že náklonem opěradla můžeme efektivně regulovat, jaká část prsního svalstva je procvičována. Čím je trup níže, tím spodnější partie procvičujeme. Činky bychom měli vždy tlačit vzhůru na šířku ramen.
Rozpažování
Na podobném principu funguje i tzv. rozpažování s jednoručkami. Tento cvik se provádí tak, že ležíme opět na lavici, či jiné vodorovné ploše, a v lehce pokrčených rukou, které jsou rozpažené, držíme dvě činky. Pohybem paží k sobě činky přibližujeme, do polohy kdy máme natažené ruce s činkami nad obličejem a opět se vracíme do výchozí pozice. I u posledních dvou cviků dbáme na správné dýchání a naprostou rovnost zad, ve kterých se v žádném případě neprohýbáme.
Napsat komentář