Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Proč je strečink důležitý

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Strečink je velmi často opomíjenou části posilování našeho těla. Absence strečinku v rámci procvičování může způsobit zranění, ztrátu výkonnosti a deformaci těla při dlouhodobém podceňování. Jedná se o skvělý způsob jak se zbavit fyzickým obtížím a maximalizovat svou tělesnou pružnost.

Mnoho osob, kteří se rozhodli začít s formováním svého těla, zapomíná na jednu velmi důležitou věc. Než se do samotného cvičení pustíme, je důležité tělo pořádně prokrvit a jednotlivé svalové partie protáhnout. Někteří si myslí, že po příchodu do posilovny jim stačí párkrát zapumpovat s lehčí váhou, několik cviků na ruce a na prsa a tím to končí. To je ovšem chyba, které by se měl každý vyvarovat.

9611_Stretching_zoom

Správný trénink by měl určitě začít zahřátím svalstva a jeho prokrvením. Toho docílíme 10 až 15 minutami na jednom z trenažérů, které jsou k tomu určeny, nebo během v tomto intervalu. Pokud se takto zahřejeme, je na čase pořádně prokrvit i svalstvo, tedy hlavně to, které máme ten den v úmyslu procvičit. Při tréninku končetin je vhodné rozhýbat i klouby, které začnou vylučovat tekutinu, která funguje jako jakési pomyslné mazadlo. Tím docílíme menší zátěže na klouby.

stretching-01

Důležité pravidlo zní, že svaly před cvičením neprotahujeme, ale rozhýbáváme. U protahování dojde k námaze, po které sval očekává pasivitu. Nedochází pak k tak kvalitní kontrakci, u které se snižuje její síla. Po tréninku již můžeme dospět k samotnému protahování, opět tedy svalstva, které jsme procvičovali. Finálnímu strečinku bychom měli věnovat opravdu velkou pozornost a čas. Je zapotřebí protahovat sval pomalu, pečlivě tak, aby byl sval co nejvíce uvolněný.

female-static-stretching1

Pokud se budete strečinku opravdu věnovat, vaše tělo vás odmění hned několika vlastnostmi, které oceníte nejen při cvičení, ale i v běžném životě. Tou první je jednoznačně prevence před zraněním, které by nás v našem progresu jen brzdilo. Další je urychlení regenerace, svalstvo nebude druhý den tolik bolavé a urychlení rehabilitace, v případě pokud přeci je dojde ke zranění.

how-to-stretch-properly-the-dos-and-donts-of-stretching-6

Se správně protaženým tělem budete schopni mnohem efektivněji pracovat a hlavně vnímat své tělo. Svalstvo bude pracovat efektivněji a rychleji. V některém z dalších týdnů se zaměříme na jednotlivé svalové partie a povíme si, jak by jejich protahování mělo vypadat a proč je vlastně důležité zrovna je protahovat. Povíme si také, které svaly protahovat nemusíme, popřípadě se jim máme věnovat jen minimálně.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*