Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Potřebná výživa

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Výživou při tréninku myslíme optimální přísun živin, kterými jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, voda a minerální látky, které tělo potřebuje. Přísunem živin se překlenuje nedostatek způsobený jejich spotřebou a doplňuje jejich zásoba v těle. Proces rozkládání a přeměny živin na substráty, energii a vznik nových buněk, hormonů a enzymů se nazývá látkovou výměnou.

  • Substráty výměny energetických látek jsou primární cukry a tuky. Bílkoviny mají z hlediska vyvíjení energie druhotný význam a slouží jako doplňující zdroj pouze když organismus nemá dostatečné množství cukrů a tuků.

  • Substráty výměny stavebních látek jsou bílkoviny, neboli proteiny, které jsou pro tělo

nenahraditelné.

Bílkoviny

protein_2842459bAby trénink zaměřený na vývin svalové hmoty byl efektivní, musí mít organismus zajištěný vedle zvýšeného přísunu bílkovin také dostatečný přísun cukrů a tuků, aby mohl vyrovnávat energetickou bilanci bez spalování bílkovin, které jsou potřebné pro výstavbu svalových buněk. Pod pojmem přísun bílkovin se rozumí podle druhu pěstovaného sportu přísun 1,5-2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti a den. Zvýšenou potřebu bílkovin o 0,5-1 g je pak nutno pokrýt buď potravou bohatou na bílkoviny (maso, vejce, tvaroh….), nebo bílkovinnými koncentráty.

Dále rozlišujeme bílkoviny živočišné a rostlinné. Pro člověka jsou hodnotnější bílkoviny živočišné. Při dodatečném přísunu by měly být oba druhy obsažené v potravě v poměru nejlépe 2:1.

Vitamíny a enzymy

VitaminPro sportovce mají velký význam především vitamíny B, v neposlední řadě také proto, že mají vliv na nervový systém. Pro lepší trávení a využití bílkovin jsou důležité enzymy bromelain.

Minerální látky

 Minerální látky jsou důležité pro látkovou výměnu, funkci nervových buněk, citlivost svalů na budoucí vzruchy, stavbu kostí a pro předcházení svalovým křečím a zraněním při cvičení. Jedná se hlavně o vápník, draslík, sodík a hořčík. Ke zvýšené spotřebě minerálů dochází i pouhým pocením těla.

tablety


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*