Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Pálení žáhy při cvičení

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Cítíte při cvičení nepříjemné pálení žáhy? V tom případě je něco špatně. Kyselé šťávy ze žaludku mohou v jícnu vyvolat až nepříjemnou bolet, která cvičení komplikuje. Je tedy vhodné problémy se žáhou řešit nejlépe okamžitě. Existují na to zaručené rady, které pomáhají.

Stravování
heartburnPálení žáhy lze předejít hlavně tím, že se nebudeme zbytečně přejídat. Dalším krokem je správná příprava jídel, přičemž je lepší dušení a vaření, než pečení a smažení. Přednost dávejte zelenině, ovšem připravujte ji šetrným způsobem, aby se zachovaly vitamíny, minerály a jiné zdravé látky, které zelenina obsahuje, a které prospívají organismu nejen při cvičení.
Další zásadou je nejíst hltavě a sousto v ústech pořádně rozžvýkat a proslinit. Raději jídlo konzumujte déle, ale s jistotou, ýe bude kvalitně rozkousané. Vyhýbejte se konzumaci kyselinotvorných potravin, neboť na jejich strávení je třeba větší množství kyselin. Jedná se o maso, uzeniny, máslo, sýry, bílý rafinovaný cukr, zmrzlina, čokoláda, arašídy, vaječný žloutek a také alkohol. Zdrojem pálení žáhy jsou z nápojů hlavně bublinky. Perlivé vody totiž rozšiřují žaludek a způsobují, že se obsah žaludku vrací do jícnu. Nejezte těsně před tím, než jdete spát, jelikož potrava v žaludku ve vodorovné poloze může snadněji dráždit oblast dolní části jícnu.

Jak tedy jíst před cvičením, aby nás netrápilo pálení žáhy?
FoodPředevším si musíte zvolit potraviny, které vašemu organismu vyhovují. Každému vyhovuje něco jiného a jiný čas konzumace přes započetím cvičení. Před cvičením by měl být žaludek zklidněný, ale zároveň nesmíte mít pocit hladu. Během intenzivní svalové činnosti se zpomaluje trávicí proces, takže jídlo snědené těsně před cvičením nám „leží v žaludku“.

Obecně platí, že 3-4 hodiny před cvičením bychom neměli jíst těžká jídla. Hodinu až dvě před zátěží trvající 60-90 minut jsou vhodné snadno stravitelné potraviny, jako je chléb, krekry, celozrnné pečivo nebo těstoviny. V této době byste měli omezit bílkoviny, tučná a také sladká jídla.

Jak se pálení žáhy zbavit?

Pokud i přes prevenci k pálení žáhy při cvičení dojde, existují některé ověřené rady. Pomůže například bylinný čaj, který můžete mít připravený v záloze. Nejvhodnější bylinou je kopretina řimbaba v čaji nebo kapkách, nebo máta. Pomáhá i pití čiré vody. Další variantou jsou volně dostupné léky. Pokud je pálení žáhy intenzivní a časté, měli byste vyhledat lékaře, kterým je v tomto případě gastroenterolog na interních odděleních nemocnic nebo poliklinik.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*