Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Metoda rest-pause: cesta k dosažení cílů, síly a svalovému objemu

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Ne vždy nám naše tělo dovoluje ne jeden zátah odcvičit v dané sérii stanovený počet provedení. V ten moment bychom neměli cvičení vzdávat, ale vyzkoušet metodu rest-pause, díky které se k dosaženému cíli dostaneme, zvýšíme svou sílu a tím i svalový objem.

Každé cvičení se nám dělá na jednotlivé série se stanoveným počtem cviků. Tento počet je závisí na tom, zda chceme získávat sílu, objem, nebo zda chceme rýsovat. U cviků na získávání objemu a rýsování však může docházet k problému, kdy nám síla našeho těla zkrátka nestačí ke splnění stanoveného cíle.

60-40-20-get-a-killer-pump-with-rest-pause-graphics-1

V ten moment máme na výběr ze dvou možností, tou první je ubrání zátěže a tím druhým jsou delší odpočinkové pauzy. V případě posilování například s činkami je vhodné zvolit první variantu, tedy zvedat takovou zátěž, na kterou naše tělo stačí. V opačném případě riskujeme zranění, špatné provádění cviku a s tím i ztrátu jeho efektivity. U některých cviků, zejména tedy s vlastní váhou však snížení zátěže zkrátka není možné.

Rest-Pause

Zde přichází na řadu varianta druhá, tedy delší pauzy mezi cviky, aby si tělo odpočinulo. U některých cviků, jako jsou například shyby, však nejsou někteří začátečníci schopni udělat v řadě například ani 8 opakování. Zde je vhodné zařadit metodu rest-pauzy.

local-news-bg

Jedná se o odpočinek v samotné sérii, který by u posilování s vlastní vahou neměl překročit 15 vteřin a u posilování se zátěží 30 vteřin. Tuto pauzu zavádíme vždy, když už nemůžeme vykonat cvik v dané sérii, ale té se nevzdáváme, zkrátka takto odpočíváme po každém cviku, dokud jich neuděláme tolik, kolik máme v plánu, i kdybychom měli rest-pauzu zavádět po jednom vykonaném přítahu.

A-little-sweat-wont-hurt-a-bit-Its-the-sign-of-a-great-workout-03

Vždy je potřeba cvičit dokud nám síly stačí a pak takto krátce odpočívat a hlavně se série, popřípadě celého cviku nevzdávat. Vždy je vhodné vycházet z toho, že váhu odporu bychom měli volit na 80% vlastního maxima pro jedno opakování. Cvičení bychom měli provádět až do absolutního selhání a pak 15-30 vteřin odpočívat a poté opět cvičit do selhání. Mezi jednotlivými série odpočívejte minimálně 90 vteřin.

Handsome young man doing Dumbbell Biceps workout in gym. Motion blur at arms.

Pokud chcete dosáhnout maximální síly je vhodné zvolit váhu odporu na 90% vlastního maxima pro jedno opakování. Odpočívat jen 15 vteřin a snažte se dosáhnout 10-12 opakování ve 3 sériích. Pamatujte však na to, že je vždy nutné kontrolovat svůj tep a držet ho v úměrné hladině. Jinými slovy tedy: Nic by se nemělo přehánět.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*