Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Kvalitní regenerace po tréninku

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Přirozenou součástí každého tréninku jsou regenerační opatření. Bez správné regenerace by jednak žádná tréninková metoda nebyla dostatečně účinná, ale hlavně by mohlo snadno dojít ke zranění zejména poškozením svalů. K docílení správné funkce svalů jsou zapotřebí různá cvičení, jako je běh, poskakování, skákání spojené s pohybem paží, skákání přes švihadlo atd.

Při těchto cvicích se zapojují do práce větší skupiny svalů, které se zahřívají, stávají se pružnějšími a ohebnějšími, což je nejlepší prevence před jejich poškozením po započetí hlavního tréninku.

Protahování svalů

Protažení svalů je důležité před tréninkem, ale zrovna tak i v jeho průběhu a po jeho skončení. Svaly mají elastické vlastnosti, jejichž optimální funkce lze dosáhnout protahovacími cvičeními. Jednoduchá protahovací cvičení pro zatěžované skupiny svalů by se neměla provádět pouze kvůli zahřátí před cvičením, ale i mezi jednotlivými cvičebními sériemi a po cvičení (jako závěr.) Tato cvičení také podporují regeneraci svalů, což vede jednak k urychlení jejich zotavení po cvičení, a jednak zabraňují po námaze křeči svalů.

Regenerační opatření po svalovém tréninku

K dokonalému zotavení svalů po cvičení je nutné mezi jednotlivé tréninky zařazovat regenerační fáze. Jejich smyslem je vrátit organismu po zátěži původní výkonnostní úroveň. Při svalovém tréninku se jedná hlavně o regeneraci centrálního nervového systému, svalstva a o regeneraci energetických procesů v organismu. Z praxe vyplynuly poznatky, že pro úplné zotavení je nutné vkládat mezi jednotlivé tréninky cca 24 hodinové regenerační přestávky k doplnění zásob energetických látek. Zanedbáním regenerace se svaly úplně nezotaví, což může vést k poklesu výkonnosti, případně až ke zranění svalů při cvičení.

Praktická regenerace

Vybuzená činnost krevního oběhu během cvičení způsobuje rychlejší vyplavování odpadních látek a rychlejší doplňování spotřebovaných živin ve svalových buňkách. Vhodnou regenerací je plavání, které působí příznivě na uvolnění celého pohybového aparátu a podporuje lymfatický a žilní krevní oběh. Po cvičení bychom však neměli plavat na výkon a ve vodě s teplotou nižší než 26° C.

Diving

Fyzioterapeutická regenerace

knowledge-regenerationNejznámější je masáž, kterých se používá několik druhů podle cílů tréninku. Po cvičení se nejčastěji používají regenerační masáže působící na lymfatický a krevní oběh a na svaly. Jejím úkolem je urychlit krevní a lymfatický oběh a tím pádem urychlit vyplavování škodlivých látek, uvolnit napětí ve svalech a zabránit křeči a bolesti.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*