Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Jak přibrat

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Někdo má potíže s nadváhou, jiný zase ať sní cokoliv, nemůže přibrat. Pro nabírání hmotnosti však existují obvykle dva důvody. První se týká lidí s narušeným metabolismem, kteří jedí vydatně, ovšem nepřiberou. Druhý případ je, že zdravý člověk věnující se sportu potřebuje nabrat svalovinu.

1V obou případech může posloužit kalkulačka, která vám spočítá denní příjem kalorií pro udržení váhy a výsledné číslo navýšíte o 20 %. Pokud by to nemohlo, lze výsledek navýšit o více.

Složení stravy

Složení stravy je velice důležité nejen z hlediska přibírání, ale i pro zdravý vývoj organismu. Při silovém tréninku se doporučuje navyšovat hlavně příjem bílkovin. V tomto ohledu vám kalkulačka může hodně pomoci, neboť se snaží vypočítat ideální skladbu živin na základě těchto prověřených pravidel:

  • 2,42 gramů bílkovin na 1 kilogram lidské váhy

  • 30 % denního příjmu kalorií pocházejících z tuků

  • zbytek je tvořen sacharidy

Jak a kdy jíst

Přibírání na váze nezáleží jen na jídle, ale také na dalších okolnostech. Především je důležitá rychlost metabolismu a stupeň fyzické aktivity. Ovšem samozřejmě se musí hodně jíst, ale jen kvalitní potraviny. Doporučuje se jíst pravidelně alespoň 5-6 krát denně, a to každé 3 hodiny. Konkrétně to znamená 3 hlavní jídla, dopolední a odpolední svačinu a případně i druhou večeři, ovšem nejméně 2 hodiny před spánkem.

Strava by měla být bohatá nejen na energii, ale hlavně by měla být hodnotná nutričně. Pro kontrolu je třeba denně sledovat příjem kalorií a jednou za týden se zvážit. Pokud se nedostaví žádaný efekt, musíte příjem kalorií zvýšit a celý proces opakovat tak dlouho, než začnete přibírat na váze.

Někomu se nemusí podařit přibrat ani při nejlepší vůli. Pak je lepší předejít například i poškození zdraví tím, že navštívíte odborníka přes výživu, který vás zváží na speciální váze. Tím se dá zjistit kolik máte v těle svalů, vody, tuků atd. Na základě výsledku pak můžete zaměřit své úsilí konkrétním směrem, jelikož obdržíte rady šité na míru vašemu tělu, vašemu životnímu stylu a zároveň se dozvíte více o složení a kvalitě potravin, které byste měli preferovat.

Co jíst

Při snaze o nabírání váhy je důležitý příjem sacharidů, vláknin a vitaminů, které jsou obsaženy například v sušeném ovoci. To je rozhodně lepší než mlsat sladkosti. Zejména jsou vhodné meruňky, banány, jablka, švestky, rozinky, datle a další. Rovněž ořechy a semínka jsou prospěšné z hlediska obsahu zdraví prospěšných olejů, minerálních látek a stopových prvků jako je například zinek. Ideální jsou slunečnicová semínka, vlašské a lískové ořechy, mandle, kokos, nebo kešu.

 fap-09-1024x640

Pro nabrání váhy jsou vhodné také sýry, tvarohy, smetanové jogurty, 100% ovocné džusy apd. Pokud by to vše nestačilo, je možné mezi hlavními jídly popíjet vysoce energetickou tekutou výživu, jako je např. Nutridrink, Frebusin, Ensure aj.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*