Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Jak a kdy provádět strečink?

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Strečink, neboli protahování, je často zapomínanou činností. Jedná se ovšem o nezbytnou aktivitu, která by měla být prováděna pravidelně a to nejen proto, abychom neměli zkrácené svaly, ale především, abychom se vyvarovali úrazu.

Kdy strečink provádět

4018987877_981f6d3c18_zPřed tréninkem nebo po tréninku? S protahováním je ideální začít již před zahájením samotného tréninku, je zde ovšem důležité svaly zpočátku zahřát. Může to být několik minut skákání na švihadle, rozcvičení na boxovacím pytli, ale třeba i rozběhání nebo rozehřátí na rotopedu. Obecně lze tvrdit, že bez rozehřátí je protahování neefektivní, svaly jsou ztuhlé a nedokáží se plně protáhnout. Díky rychlému prokrvení se dostane krev do svalů a ty se dostatečně zahřejí, rázem jsou zahřáté a dokáží vás pustit na větší bod protažení.

 

Jaké partie protahovat?

Strečink by měl být vždy komplexní, tedy zaměřený na protažení celého těla, jestliže na něj nemáte čas, tak se ideálně zaměřte na tělesné partie, které budou během vaší aktivity nejvíce zatěžované.

 

Zranění

5505377891_7128d88f8c_zVelmi mnoho zranění při sportu vznikne díky zkráceným svalům. Pokud není tělo pravidelně protahované, tak svaly a šlachy nemají zdaleka takovou vůli v tahu, jako svaly, které jsou neustále podrobovány strečingu. Při větší zátěži by pak mohlo dojít k utržení nebo natržení svalu a následná léčba je velmi dlouhá. Na zranění je třeba dát pozor i během strečingu, ten by neměl být prováděn příliš velkou silou, ale pouze jemným tahem. Při protažení je nutné cítit daný sval a jeho napínání, při použití příliš velké síly by opět mohlo dojít ke zranění.

Pokud vás svaly často bolí, tak nehledejte vinu pouze ve strečingu, ale také v nedostatku minerálů, svaly vyžadují především minerály jako jsou hořčík a draslík, díky nim se vyvarujete nepříjemným křečím.

 

Opakování

Svaly mají svojí paměť a pokaždé je vůle v protažení větší a větší. U strečingu je nutné myslet na pravidelnost, aby jste se dostali dále, v opačném případě bude vaše protahování bez znatelnějších výsledků.

 

Strečink spodní části těla

Pokud vás čeká běh, jízda na kole a jiná aktivita, u které zatěžujete nohy, tak se zaměřte na veškeré svalové partie od trupu níže. Abyste na žádný sval nezapomněli, tak začněte od nejmenších partií, tedy od nártů, následují lýtka, bérce, stehenní svaly, které protáhněte hned ze tří úhlů a také třísla, na ta je třeba také nezapomínat, stejně tak i na hýžďové svaly.

126746023_477c6d2eb7_z

Strečink horní části těla

Horní část těla netvoří pouze paže, ale v první řadě jde o trup samotný. Začněte vždy pažemi a stejně tak jako u nohou, tak i tady začněte nejmenšími partiemi, tedy zápěstím, pak předloktím, bicepsovým a tricepsovým svalem, ramenním pletencem a navazujte na záda. Trup protáhněte dostatečně a věnujte mu raději více času, zajistíte si tím i zdravější držení těla.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*