Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Hrazda – všestranný pomocník

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Hrazda je velmi často zapomínanou pomůckou ke cvičení, její všestrannost je ovšem nedocenitelná. Hlavní doménou pro jakékoliv cvičení je vyvinutí síly, vždy se musí vyvinut síla ke zdvižení závaží. V případě hrazdy je to lidské tělo, které je samo osobě tím nejlepším břemenem. Právě cvičení na hrazdě oddělí skutečné sportovce od lidí, kteří cvičí pouze z povinnosti, jelikož ke zdvižení vlastní váhy od země už je zapotřebí více úsilí.

 

 

Dostupnost

Hrazda 2Na hrazdě je zřejmě nejlepší dostupnost, neexistuje zde výmluva, že nemůžete cvičit s hrazdou, jelikož jí může být cokoliv, kovová traverza, tyč, kovový sušák na prádlo, dětské prolézačky nebo dokonce rám dveří. Velmi snadno lze hrazdu pořídit do domu a to buď jako hrazdu do dveří nebo hrazdu pro montáž do stropu, rovněž žádný kvalitní fitness by si nedovolil postrádat tak cenný prostředek pro cvičení.

 

Svalové partie

Ještě než se dostaneme k samotným cvikům, které lze provádět, tak by bylo dobré si přiblížit svalové partie, které se při cvičení na hrazdě nejvíce zatěžují. Ačkoliv lze cviků provádět mnoho, vždy bude hlavní zátěž spadat na velký zádový sval, bicepsové svaly, následně trapézy a také celý ramenní pletenec. Při pravidelném cvičení dochází k perfektnímu posílení trupu a také k vytvarování těla do tvaru V. Obzvláště lidé, kteří mají na cvičení málo času, tak mohou používat hrazdu jako náhradu několika cviků najednou, rovněž výsledky jsou mnohem znatelnější při cvicích, kde je nutné vynaložit větší sílu, než u jednotlivých cviků, které izolovaně posilují pouze specifické svalové partie.

 

Shyby na hrazdě

Hrazda 5Jedná se o základní cvik pro posílení zádového svalstva. Existuje hned několik způsobů, jak lze shyby provádět. Základními polohami jsou:

Úchop podhmatem – větší důraz na posílení dvouhlavého bicepsového svalu.

Úchop nadhmatem – větší posílení velkého zádového svalu a předloktí.

Kombinovaný úchop – úchop jednou rukou nadhmatem a druhou podhmatem posílí více svalových partií najednou, ideální je ho zapojit do tréninku.

 

Dále lze rozlišit šířku úchopu

Úzký úchop – takový cvik je izolovanější a jsou při něm více zatěžovány paže.

Úchop na šířku ramen – rovnoměrné zatížení zad a paží.

Široký úchop – většina váhy zde spadá na záda.

 

Velmi důležité je poznamenat, aby při každém cviku byl využít celý úhel pohybu, tedy aby se provedl od téměř natažených rukou až nad úroveň hrazdy. Dejte ovšem pozor, abyste necvičili až do propnutých rukou, síla se pak přesouvá na vazy a klouby, při prudším pohybu by mohlo snadno dojít k poranění.

 

Posilování břicha

Pro posílení břišního svalstva je hrazda zcela ideální, je třeba však pamatovat na výšku samotné hrazdy, ta by měla být taková, aby se natažené nohy nedotýkali země.

Hrazda 7

Přítahy nohou

Základní cvik je přitahování natažených nohou k tělu. Pro začátečníky je to zpočátku pouze přitahování kolen. Cvik skvěle posílí především spodní břišní svaly, ale zabírá se zde i celou plochou a tak dojde i ke zpevnění celého trupu. K přitahování celých nohou je ideální často provádět strečink, jelikož jedině tak se mohou dostat natažené nohy do co nejvyšší výšky. Pokud vám dělá problém se po dobu cviku na hrazdě udržet, použijte háky.

Vytáčení nohou

Vytáčení nohou probíhá podobně jako přítahy, přitáhnou se nohy k tělu (opět buď pokrčené nebo natažené) a následně se vytáčí do stran. Tento cvik dokonale posílí šikmé břišní svalstvo a celý trup.

Shyby na břicho

Jedná se už o složitější a nebezpečnější cvik. Hlavní princip zde spočívá v zaháknutí nohou za hrazdu. V této poloze se nepřitahují nohy k tělu, ale trup k nohám.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*