Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Důležité stopové prvky

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Stopové prvky jsou důležitou a nezastupitelnou součástí stravy. Organismus si dokáže udržet potřebnou hladinu minerálů a stopových prvků, které je však potřeba denně doplňovat. Stopové prvky jsou důležité pro stálost vnitřního prostředí, přenos nervových a nervosvalových vzruchů, pomáhají udržet v dobré kondici a posilovat funkci orgánů.

Minerální látky je nutno přijímat v denní dávce vyšší než 100 mg. Patří mezi ně vápník, hořčík, draslík, sodík a chlor. Stopové prvky jsou potom ty, jejichž denní potřeba je nižší. Stopové prvky můžeme dělit na ty, které jsou pro organismus nezbytné a na prvky, které sice zlepšují tělesné funkce, ale nejsou nezbytné. Poslední skupinou jsou prvky, které organismu vyloženě škodí.

  1. První skupinu tvoří železo, mangan, měď, zinek, chrom, selen, jod, kobalt….

  2. Ve druh skupině jsou křemík, vanad, nikl, bor….

  3. Škodlivé jsou rtuť, hliník, arsen, olovo….

Na jaké prvky se velmi často zapomíná?

Sodík

sodíkJe nejvíce zastoupeným kovem v těle. Má za úkol udržet stálost vnitřního prostředí, podílí se na metabolismu a je nepostradatelný pro přenos nervových i srdečních vzruchů. Jeho zdrojem je kuchyňská sůl, ale v menším množství i ovoce, čerstvá zelenina a tvaroh. Nedostatek sodíku se projevuje průjmy, silným pocením, bolestmi hlavy, svalovou slabostí, křečemi apd. Doporučená dávka je cca 5 g NaCL denně.

Draslík

draslíkJeho největší koncentrace je v buňkách svalů, mozku, sleziny, jater. Zdrojem je maso, oříšky, cerálie, brambory, rajčata, špenát, banány, káva atd. Jeho nedostatek se projevuje podobně jako u nedostatku sodíku, ale také poruchami srdečního rytmu, brněním prstů, zvracením.

Hořčík

Je důležitým regulátorem metabolismu živin, jakými jsou cukry, tuky a bílkoviny. Zdrojem je listová zelenina, luštěniny, obiloviny, ořechy, maso, vejce, ovoce, kakao, káva. Nedostatek se projevuje křečemi, pocitem tlaku na hrudi atd.

Vápník

VápníkJe důležitý pro kosti, svaly, pro srážení krve atd. Zdrojem je mléko a výrobky z něj, ryby, kapusta, špenát, brokolice, luštěniny, rýže atd. Při dlouhodobém nedostatku dochází k poruše kostního metabolismu, kosti jsou lámavé, málo pevné.

Fluor

Fluor je látka zajišťující tvrdost zubů a kostí.

Měď

Je součástí mnoha enzymatických procesů v těle, ovlivňuje růst kostí, krvetvorbu a další pochody. Je obsažena v játrech, ořechách, houbách, kakau, korýších.

Železo

Cca 70 % železa je obsaženo v červených krvinkách v hemoglobinu, který přenáší dýchací plyny v krvi. Jeho dostatek je nutný pro krvetvorbu.

Jód

Nedostatek způsobuje kretenismus a zvětšení štítné žlázy. Obsahují ho mořské ryby a plody moře.

Z dalších stopových prvků jsou ještě důležité mangan, molybden, selen, cín, vanad a zinek. Člověk by měl denně přijmout v potravě cca 50 miligramů stopových prvků.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*