Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Doplňky stravy: kreatin monohydrát a glutamin

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

V minulém článku jsme si představili dva základní doplňky stravy, které vám pomohou s budováním vašeho svalstva. Jednalo se o gainer, jakožto rychlou dávku potřebných sacharidů, bílkovin a dalších látek, který nám pomáhá dobít baterky a druhý byl protein, tedy izolovaná bílkovina, která slouží jako základní stavební kámen pro svalstvo. Dnes se podíváme na další dva oblíbené doplňky. Jsou jimi kreatin monohydrát a glutamin.

Kreatin monohydrát
Kreatin monohydrát je látka našemu tělu vlastní, protože si jí samo vytváří. Jedná se aminokyselinu, která je však sama složena ze tří dalších aminokyselin. Tyto tři aminokyseliny se na sebe navzájem vážou a vzniká tak kreatin. Ten tělo produkuje například v játrech, slinivce či ledvinách. Odtud je krví přenášen do svalstva, kde slouží jako energie pro svalový stah. Tělo si za jeden den vyžádá a spotřebuje zhruba 2g kreatinu. Užíváním kreatinu, tak v podstatě tělu napomáháme v jeho přirozené činnosti a dodáváme mu palivo pro svalový stah zvané ATP. Svalové buňky nejčastěji ATP spotřebovávají při krátkodobém, ale namáhavém zatížení, jakým je například i zvedání těžkých vah. Kreatin také vede ke zvýšení tělesné, tedy svalové hmotnosti a samozřejmě k nárůstu jeho hladiny ve svalech. Dávkování tohoto přípravku se provádí na fáze. Tou první je plnící fáze, kdy po dobu jednoho týdne přijímáme 30g monohydrátu za den. Dále pak nastává udržovací fáze, tedy 5-10g přípravku denně, po dobu 4 až 6 týdnů.

224_Reflex-nutrition_Creapure___500gram_kreatin_mo_3

Glutamin
Další, pro naše tělo velmi důležitou aminokyselinou, je glutamin. Jedná se o nejrozšířenější aminokyselinu v těle, která je během fyzické námahy spotřebovávána. Naše tělo je schopno tuto aminokyselinu samo vytvářet, avšak ne tak rychle jak by bylo potřeba. Při náročnějším cvičení se glutamin vyplavuje do krevního řečiště až 5x rychleji a pokud jeho dávku do dalšího tréninku nedoplníme, probíhá stav, kterému se laicky říká přetrénování. Tedy další trénink svalstva nepřináší takové výsledky. Dávkování glutaminu závisí na tom, jak vydatné vaše tréninky jsou. Nejčastěji se však doporučuje 20g denně a to ve dnech tréninku i klidu. Limitující hranicí dávkování je hodnota, kdy dochází k velkému nahromadění amoniaku v těle.

reflex-glutamine

Příště se podíváme na další doplňky, které podporují regeneraci a ochraňují naše svalstvo.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*