Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Bulharský trénink

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Bulharský trénink a s ním spojené cviky jsou známy pro maximalizaci svalové síly a také vysoký růst svalové hmoty. Nejedna se o žádné cvičení, při kterém by se vám maximalizovalo ukládání bílkovin do svalstva, u tohoto cvičení se na tvorbě svalů podílí jiný faktor.

Při výzkumech, jaké cvičení co nejlépe maximalizuje sílu, zjistili vědci v Bulharsku zajímavý objev. Síla svalové hmoty je totiž nejvíce podporována vylučovaným testosteronem. Sestavili proto tabulku cviků, při kterých je tento hormon nejvíce vylučován, a my vám jí nyní přinášíme. Cviky jsou seřazeny od nejúčinnějšího spouštěče tvorby testosteronu.

Cviky s pohybem těla
Dalo by se říci, že veškeré cviky, při kterých se vaše tělo pohybuje prostorem, ať už to jsou dřepy, kliky, výpady, běhání, sprintování a cviky na hrazdě patří mezi tento druh cviků. Jejich králem jsou pak kliky vzhůru nohama hlavou dolů.

stažený soubor

Cviky s velkou činkou

Velká činka je dalším velice úspěšným spouštěčem tvorby testosteronu, i když není tak účinná jako předchozí cviky. Obecně se dá říct, že sem patří jakákoliv řízená manipulace s velkou činkou, která zapojuje více svalových partií. Patří sem tedy benchpress, mrtvý tah, nejrůznější cviky na ramena atd.

71TyV

Cviky na strojích
Díky zapojení pouze některých svalových partií dochází oproti prvním dvou kategoriím k hrubému poklesu tvorby testosteronu. Ten tělo nemá v klidové poloze potřebu produkovat, a proto není trénink tak účinný. 7831_2

Izolované cviky
Ještě hůř jsou na tom izolované cviky, které zapojují většinou jen minimum svalových partií krom té hlavní a procvičované. Ať už tedy cvičíte na stroji nebo s jednoruční činkou, vždy je toto cvičení nejméně efektivní co se síly týče. Do této skupiny cviků patří povětšinou bicepsové a tricepsové extenze a předkopávání či zakopávání.

top-10-full-body-workout-benefits_c

Ideální trénink podle bulharských vědců by se tak měl skládat především z tvrdé a surové dřiny v podobě kardiotréninku spojeného s těžkou váhou. Tedy zvedání těžkých pytlů, výpady s činkami, box s činkami, využívání vlastní váhy těla a zapojování nejrůznějších zátěží. Do toho jako bonus cviky s těžkou činkou, do kterých samozřejmě také můžete zapojit pohyb a tím tvorbu testosteronu a celkové síly ještě více znásobíte.

80fe387441003707_92287711.preview

Nic však příliš nepřehánějte. Tento druh tréninku je velice náročný a je vhodný spíše pro pokročilé. Začátečníci mohou začínat cvičení pouze s vlastní váhou a bez přídavných zátěží (například u výpadů), popřípadě své kardio doplnit o lehké jednoruční činky.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*