Cvičení doma
Vše o cvičení, posilování a kulturistice

Posilovací powerbally

Top Posilovací Powerball

Facebook

Doporučujeme

Pro relax po posilování jsou finské domácí sauny ideální volbou. Pokud nemáte dostatek místa, je výhodným řešením infrasauna Saunasystem, která se vejde do každého bytu!

Sportovní hodinky Apple Watch vám usnadní kontrolu vašeho tréninku. Doporučujeme pořídit nejnovější Apple Watch Series 4 pro snadné sdílení výkonů s přáteli.

Anketa

Jak dlouho cvičíte nebo posilujete

Zobrazit výsledky

Loading ... Loading ...

Návštěvy

TOPlist

Dosáhněte perfektní kondice s boxovacím pytlem

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Email
  • RSS

Boxovací pytel je považován za nejlepší trenažér pro trénink bojových sportů. Své uplatnění nachází ovšem i mezi lidmi, kteří se bojovým sportům nevěnují a tak mnohdy získává formu perfektního pomocníka pro procvičení celého těla a dokonalému odbourání stresu.

Většina lidí si spojuje boxovací pytel s boxem, ačkoliv rozlišujeme bojových sportů velké množství, tak teprve pytel se často považuje za možnost, jak si skvěle procvičit fyzickou kondici pro celé tělo. Aktivní používání boxovacího pytle má velmi rychlé výsledky pro pálení tuků, zvýšení výbušné síly a tak celkové zpevnění trupu. Fyzická kondice je zde zlepšována účinněji než při používání švihadla a dokonce i více než při joggingu.

 

Druhy boxovacích pytlů

Boxovacích pytlů existuje celá řada a pokud jde o vhodný výběr, tak je třeba brát v potaz naše požadavky. Jako první se rozlišuje váha, typ a délka. Pro silnější a účinnější procvičení je ideální si zvolit dlouhý a těžký pytel, mnohdy jsou však požadavky opačné. Hlavní rozdělení:

 

Závěsný boxovací pytel: Boxovací pytel ve standardním provedení, který se zavěšuje ze horní část pomocí očka nebo háku. Existují v mnoha váhových provedeních a rozlišují se dále na dlouhé a krátké. Dlouhé mají lepší stabilitu a lze si na nich procvičit i spodní kopy. Krátké jsou naopak skvělé na obratnost a procvičení rychlých úderů.

2Hruška: Jedná se o drobnější pytel ve tvaru hrušky, který se vždy zavěšuje. Trénuje se při něm především frekvence úderů a tím pádem i skvělá fyzická kondice. Je vhodný spíše pro boxery, procvičí se zde především předloktí a ramena.

Stojící pytel: Často je také nazývaný jako pytel na fitbox. Jedná se o pytel, který je naprosto ideální pro ženy. Procvičuje se na něm rychlost a fyzická kondice, nikoliv síla. Fitbox je často považován za účinnější než aerobik a to právem. Lze si u něj nastavit výšku.

Boxovací trenažér: Má tvar a podobu panáka bez rukou. Jedná se o neobvyklý trenažér, ale je velmi oblíbený a díky anatomické podobě je simulace mnohem skutečnější.

 

 

Rukavice

Když se boxovací pytel používá, tak se celá váha úderu přenáší přes paži až do zápěstí a energie úderu se přenese přes klouby prstů. Boxování bez rukavic není frajeřina, ale naopak se při něm více klouby zatěžují a dotyčný nevyvíjí dostatečně silné údery. Pro používání pytle se používají tyto rukavice:

Standardní rukavice: Všeobecně jsou známé jako pytlovky, jde o základní provedení palcových rukavic, které jsou polstrované v celé přední části a chrání celou ruku. Jsou levné a jejich používání je příjemné.

4Prstové rukavice: Jejich struktura je taková, že je rozdělena na jednotlivé prostory pro každý prst. Jsou více prošité a z pevnějšího materiálu, jelikož zde dochází k většímu opotřebení. Vznikly díky MMA a tak se jim často říká MMA rukavice, obvykle jsou dražší než pytlové.

Boxerské bandáže: Jedná se o dlouhý bavlněný pásek, který se omotá kolem ruky a zápěstí. Díky němu se ruka výrazně zpevní a zmenší se tím riziko úrazu. Používají se společně s rukavicemi.

 

Jak pytel používat

Ať už se jedná o jakýkoliv typ pytle, vždy jde především o procvičení horní části těla. Využití pytle pro nácvik kopů je zcela individuální, ale byla by škoda ho sem nezařadit. Pro používání pytle je třeba se naučit základní postoj a techniku výpadů.

5Základní postoj: Při boxování je třeba mít nohy pevně na zemi a to při postoji, který bude vždy alespoň na šířku ramen. Poskakování z nohy na nohu omezte na minimum a při výpadu je třeba být oběma nohama na zemi.

Výpady: Při výpadech používejte vždy jen jednu ruku, druhá musí zůstat přilepená na tváři takovým způsobem, aby volně nevlála ve vzduchu. Chráníte tak obličej a lícní kosti v době, kdy je tato oblast odkrytá. Dejte pozor na lokty, ty by neměly být daleko od těla, ale naopak musí být k němu také téměř přilepené, chráníte tak žebra. Při výpadu jde vždy jedna ruka vpřed, po úderu se vrací a teprve když je u brady, tak můžete udělat výpad druhou paží. Pokud máte problém s hlídáním výšky úderů tak si na pytel otřete zpocené čelo, abyste věděli v jaké výšce boxovat. Dbejte na střídání typů úderu. Hlavním je direct, tedy přímý úder, ale procvičujte i háky. Střídejte techniku ve frekvenci i síle, při výpadech se nebojte si pustit rychlou hudbu, dá vám lepší rytmus. Trénujte krátké údery a také dlouhé. Abyste využili celý úhel, tak společně s údery vytáčejte trup, úder tak bude mnohem účinnější.

 boxing-bag

Účinek

Jde o dokonalé procvičení celého trupu, nejvíce jsou zatěžovány ramenní a prsní svaly, důležitou roli hrají i svaly zádové. Boxovací pytel je ideální pro zahřátí před jakýmkoliv posilovacím tréninkem. Pro zvýšení síly úderu je ideální posilovat prsní svalstvo a pro zlepšení kondice a frekvence úderů je ideální běhat a používat švihadlo. Na pytli se skvěle sleduje zlepšování kondice a výsledky přicházejí velmi brzo.

pytel

Nevýhody

Hlavní nevýhodou je použití pytle v domácím prostředí. Ideální je pro majitele domů a garáží, kde hluk nevadí. Ovšem použití v bytových domech je hlučné a rázy se přenáší přes strop i podlahu. V mnoha případech je ideální vyhledat místo, které lze pro trénink na pytli používat, v každém městě jsou obvykle posilovny nějakým pytlem či trenažérem již vybaveny.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*